Hrdinský gól Marthy Thomasové posílá Spurs do finále ženského FA Cupu

Na stadionu Dámské Tottenham Hotspur Fotbalové Dresy se v neděli psala historie, když domácí tým dosáhl dramatického vítězství 2:1 nad Leicesterem City a postoupil do historicky prvního finále ženského FA Cupu. V utkání, kterému nechybělo mnoho plynulého fotbalu, se v prodloužení blýskla střídající Martha Thomasová, která přivedla domácí publikum do varu.

V úvodu utkání se na obou stranách objevily záblesky útočných záměrů. Tottenham, povzbuzovaný vášnivými domácími fanoušky, kteří v jarním slunci mávali vlajkami, se snažil zopakovat své počáteční gólové úspěchy ze čtvrtfinále proti Manchesteru City. Jasných šancí však bylo málo, Celin Bizet dvakrát pálil na brankáře Leicesteru Lize Kopa, jednou příliš těsně a jednou mu chyběla potřebná síla.

Ve 12. minutě se karta obrátila v neprospěch Lilywhites, když se Leicester překvapivě ujal vedení. CJ Bott vyvezl míč ze středu hřiště dopředu a našel Juttu Rantalu v prostoru. Finský záložník dostal v pokutovém území příliš mnoho volnosti a vypustil silnou ránu levou nohou, která se zastavila mimo dosah Becky Spencerové v brance Tottenhamu.

Levné Leicester Fotbalové Dresy, povzbuzený svou brzkou převahou, si užíval období dominance. Deanne Roseová málem zdvojnásobila své vedení po nebezpečné zpětné přihrávce od Sama Tierneyho, ale její střela postrádala přesvědčivost a Spencerová ji pohodlně zachránila. Lišky i nadále hrozily a Lena Petermannová se díky včasnému zákroku Luany Bühlerové nedostala do gólové příležitosti.

I přes nejisté období po gólu Leicesteru se Tottenham pomalu drápal zpět do zápasu. Druhý poločas však z hlediska kvalitního fotbalu nabídl jen málo. Obě strany se snažily o smysluplné útoky a zdálo se, že tlak, který byl na ně vyvíjen, ovlivnil jejich obvyklý rytmus.

Levné Fotbalové Dresy Leicester

Český Fotbalový

Když se čas blížil ke konci zápasu, zdálo se, že sen Tottenhamu o FA Cupu se rozplývá. V okamžiku vykoupení však bývalý kapitán Leicesteru Josie Green udělal zásadní chybu. Její chybný odkop našel v pokutovém území nepokrytou Jessicu Nazovou. Třiadvacetiletá útočnice prokázala nad své síly klid, chladnokrevně zasunula míč za Kopa, čímž přivedla domácí fanoušky k šílenství a vynutila si prodloužení zápasu.

Dodatečných 30 minut nenabídlo příliš jasných šancí a oba týmy se zdály být spokojené s tím, že se vyhnou porážce. Pouhé dvě minuty před koncem se však nepravděpodobným hrdinou stal střídající hráč Tottenhamu Martha Thomas. Po souboji v pokutovém území se míč dostal k Thomasové, která hlavičkou nad zoufalým Kopem zajistila Spurs dramatické vítězství.

Závěrečný hvizd vyvolal na stadionu Dětská Tottenham Hotspur Souprava Dresů radostné scény. Hráči a zaměstnanci propukli v oslavy, zatímco domácí fanoušci, kteří celé odpoledne prožívali horskou dráhu emocí, propukli v jásot. Toto vítězství znamenalo pro ženy Tottenhamu monumentální okamžik a zapsalo se do historie klubu tím, že se poprvé v historii dostaly do finále FA Cupu.

Při pohledu do budoucna stojí Tottenham před významnou výzvou. Jejich soupeřky ve finále budou teprve určeny, ale je nepravděpodobné, že by byly favoritkami. Bez ohledu na to svěřenci Roberta Vilahamna prokázali, že mají charakter a odhodlání bojovat na největší scéně. Pod vedením ambiciózního trenéra a za neochvějné podpory fanoušků budou Tottenham Hotspur Women odhodlány získat historickou trofej a ještě více upevnit své místo ve stále se vyvíjejícím prostředí ženského fotbalu v Anglii.